Athena

Athena, Hakan ve Gökhan Özoğuz kardeşlerin müzik yapma sevdasına kapıldıkları 1987 yılı Athena macerasının başlangıç noktası olarak kabul edilir. O dönemde henüz 11 yaşında olan ve okul hayatından pek haz etmeyen Hakan ve Gökhan, Pentagram’ın eski gitaristi Ümit Yılbar’dan gitar dersleri almak suretiyle çalışmaya başladılar ve ardından da Akmar Pasajı’na ilanlar asarak grubu tamamlayacak bas gitarist ve davulcu arayışına giriştiler. Çalışmalarını ilk etapta iki kişi devam ettiren Gökhan ve Hakan kardeşler ilk yıllarda aralarına katılan birtakım arkadaşlarıyla stüdyo ve aletler kiralayarak çalışmaya başladılar. Akmar Pasajı’nda tesadüfen karşılarına çıkan bir ilanla hem bir isim hem de grubu tamamlayacak bas gitarist ve davulcu bulmuş oldular. O dönemde D.R.I, S.O.D, Nuclear Assult, Slayer, Megadeth ve Metallica gibi gruplardan heyecan duyan grup, 4 şarkıdan oluşan ve hardcore thrash sound’lu ilk demolarını da kaydetmeyi başardılar. Fakat bas gitarist ve davulcu problemi hâlen devam etmekteydi. Grubun ilk ciddi kadrosu süregelen pek çok değişikliğin ardından nihayet 1990’da şekillenebildi, Gökhan ve Hakan, davulda Turgay Gülaydın ve bas gitarda Asrın Tuncer katılımıyla çalışmalara hız verdiler. 1991 yılında Horror Dimensions isimli beş şarkılık bir demoyu kasede kaydettiler. Bu demodan sonra gruba vokal olarak Ferit Tuncer dahil oldu ancak kısa süre sonra Asrın ve Ferit gruptan ayrılıp AF adlı bir grup kurdular. Athena’da bas gitara Ozan Karaçuha dahil oldu. Grup, 1993 yılında ise thrash sound’lu ilk albüm One Last Breath’i piyasaya sürdü. Albüm, aynı yıl hayatını kaybeden Ümit Yılbar’a adanmıştı.

Müzik hayatında yeni dönem (1997-2003)[1] Grup, ilk albümünden sonra thrash metal olan tarzlarını ska ve punk rock’a çevirdi ve yeni albüm çalışmalarına 1997’de başladı. Bu dönemde çoğu plak şirketi Athena’nın yaptığı müziğin Türkiye’deki dinleyici kitlesi için çok yeni bir tür olması nedeniyle albümü yayınlamaya yanaşmadılar. NR1 ise alternatif projelere şans veren bir plak şirketi olarak Athena’ya şans verdi ve müzik şirketinin ilk müzik projesi Holigan oldu. Kargo elemanlarının da destekte bulunduğu bu albüm 1998 baharında piyasaya sürüldü ve galası Athena’nın yıllar boyunca sahne aldığı Captain Hook’ta yapıldı. Albümden yayınlanan video’lardan biri olan “Tarlaya Ektim Soğan”ın çekimleri de yine Captain Hook’ta Athena’nın sahne aldığı Cumartesi gecelerinden birinde çekildi ve mekanın atmosferi video’da birebir yansıtıldı. 1999’da sonlanan Athena konserlerinden kısa süre sonra Captain Hook da kapılarını kapattı.

Captain Hook macerasını sonlandıran Athena için yeni bir sayfa açılmış, Holigan albümü ülke çapında büyük yankı uyandırmayı başarmıştı. Plak şirketlerinin beklentilerinin aksine ska sound’u Athena’nın şarkılarıyla Türkiye’de büyük ilgi gördü ve albümle aynı adı taşıyan “Holigan” adlı şarkının sporla özdeşleşerek bir marş misali yediden yetmişe ulaşmayı başardı. Bu başarının ardından tekrar stüdyoya giren Athena, 2000 yılında Tam Zamanı Şimdi albümü ile tekrar büyük bir başarı yakaladı. “Palavra” ile albümü tanıtan grup, “Yaşamak Var Ya” ve “Macera” şarkıları ile büyük bir başarı yakaladı.

Athena, kariyerinin önemli anlarından biri de Türkiye’nin marşı haline gelen ve büyük yankı uyandıran “12 Dev Adam” projesi oldu. Millî Takım için bir marş yazılmasını talep eden Basketbol Federasyonu, Holigan ekolü dolayısıyla bu işin altından kalkabilecek en uygun ismin Athena olduğuna karar verdi. Alınan kararın ne kadar isabetli olduğu 12 Dev Adam’ın ülke genelinde yarattığı büyük yankının ardından iyice anlaşılmış oldu. Şarkı Türkiye’de olduğu kadar Avrupa’da da büyük yankı uyandırdı, Basketbol Millî Takımı’nın 2. geldiği 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası’na katılan diğer Avrupa ülkelerinin basın organları “12 Dev Adam” şarkısının takıma verdiği güçten bahsetti. Tam Zamanı Şimdi albümü bu yıl “12 Dev Adam” şarkısı ile tekrar piyasaya sürüldü.

2001 yılı sonlanırken Athena kadrosunda birtakım değişiklikler meydana geldi, gruptan ayrılan Ozan Karaçuha ve Turgay Gülaydın’ın yerine 2002 yılı başında bas gitara Canay Cengen ve davula Doğaç Titiz katıldı ve yeni albüm çalışmalarına başlandı. Ancak başlangıçta ortada yeni albüme ait hiçbir materyal yoktu. Şubat ve Mart ayları ise gece gündüz stüdyoda geçti. Athena şimdiye kadar hiçbir albüm hazırlık döneminin bu kadar sancılı geçmediğini açıkladı. Grup, Nisan ayında yeni albüm Her Şey Yolunda’yı piyasaya sürdü. Albüm “Öpücük” videosu ile tanıtıldı. Grup daha sonra bu kez 2002 Dünya Basketbol Şampiyonası sebebiyle Millî Takım ile birlikte Amerika’ya uçtu. Bu dönemde gruba bas gitarist olarak Ozan Musluoğlu katıldı.

Eurovision macerası ve Us (2004)
TRT, 2003 yılında Sertab Erener’in Eurovision başarısının ardından Türkiye’de yapılacak olan 49. Eurovision Şarkı Yarışması için iddialı bir isim arayışına girdi. Athena ile yapılan görüşmeler olumlu sonuç verince Türkiye’yi Athena’nın temsil edeceği açıklandı. Türkiye elemelerinde grup, “I Love Mud On My Face”, “Easy Man” ve “For Real” şarkılarını halk jürisine sundu ve oyların %79’unu alan For Real, Athena’nın yarışma şarkısı oldu. Athena, yarışmada 195 puanla 4. oldu. Bu puan o döneme kadar Türkiye’nin aldığı en yüksek puan olurken, dördüncülük de Türkiye tarihinin o dönemki en iyi üçüncü derecesiydi.

Grup, bu maceranın ardından hemen beşinci albümlerinin kayıtlarına başladı. 2004 yılında çıkan Us albümünde 7 yeni şarkının yanında, 3 Eurovision şarkısı ve “For Real”in Türkçe versiyonu da yer almaktaydı. Albümün ilk klibi “d.i.h.o” şarkısına çekildi. Ancak albüm büyük bir başarı elde edemedi.

Athena albümü ve sonrası (2005-2007)
Athena ile zaman zaman birlikte çalışan baterist Burak Gürpınar, Kurban’ın dağılmasının ardından Athena’nın daimi elemanı haline geldi. Burak’ın katılımından sonra grubun soundunda büyük bir değişim oldu ve müzik tarzı punk rock’a kaydı. Bu tarzla ilk olarak 2005’te Pasaj etiketiyle Athena albümünü çıkardılar. Bu albümün önemi Türkiye’de çıkan ilk ana akım punk albümü olmasıdır. Athena, televizyonlarda ilk olarak “Çatal Yürek”‘le görünmeye başladı. Bu şarkının beğenilmesinden sonra ikinci teklisi olan “Kime Ne” piyasaya çıktı. Athena, aynı kadroyla 2006’da İt adlı EP’sini çıkardı. 5 parçadan oluşan albümün çıkış parçası Nirvana şarkısı “Breed”‘in cover hali olan “Köpek” oldu. En başta yalnızca Dream Tv’nin 2006 yılbaşı çekimi için “Breed” coverı yapmak isteyen grup bu şarkının heyecanıyla US’ta yer alan “Yalan”‘ın akustik versiyonunu ve elinde olan 3 yeni şarkıyı da katarak bu EP’yi ortaya çıkardı. Albüm, Kurt Cobain’in ruhuna ithaf edildi.

Geri Dönüş (2009-bugün)
2007 yılında Gökhan ve Hakan Özoğuz’un babaları Ahmet Hamdullah Özoğuz öldü. Bu dönemde sarsılan abi – kardeş bir süre müziğe ara verdi. Hakan Özoğuz askere giderken, Gökhan Özoğuz ise Londra’ya taşındı.[2] Hakan da daha sonra Gökhan’a Londra’da katıldı ve bu şehirde geçirdikleri 4 yılda şarkılar yazıp bestelediler ve 2010’da yeni albümün müjdesini verdiler. 2010 yılının Mayıs ayında Pis adlı stüdyo albümü, grubun 8. albümü olarak yayınlandı. Albümün prodüktörlüğünü Mike Nielsen üstlendi, bas gitar ve klavyede Alp Ersönmez, davul ve perküsyonda ise Volkan Öktem albümde çaldı. Grup, “Serseri Mayın” ve “Arsız Gönül” şarkılarıyla tekrar büyük bir başarı yakaladılar.

Athena, 2011 yılında Coca Cola’nın 125. yılı şerefine Frank Sinatra’nın seslendirdiği, müzik dünyasının en kült baladlarından “My Way”’i, kendi yüksek enerjilerini katarak yeniden yorumladı. Şarkının Türkçe versiyonu “Ben Böyleyim”in sözlerini Gökhan Özoğuz yazmıştı. Şarkı, Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde, Gökhan Özoğuz, Hakan Özoğuz, Volkan Öktem ve Alp Ersönmez’in ortak çalışmasıyla yeniden aranje edildi. 2011 yılında Rock’n Coke’ta da çalan Athena bu şarkıyı da canlı repertuvarlarına dahil ettiler ve bu çakışma da büyük bir ilgi gördü. 2012 yılında ise Orhan Gencebay’ın müzikteki 60. sanat yılına özel hazırlanan tribute albümde bulunan 32 müzisyenden olan Athena bu albümde Gencebay’ın “Bir Araya Gelemeyiz” isimli şarkısını kendi tarzında yorumladı. Albüm, Orhan Gencebay ile Bir Ömür ismiyle 17 Eylül 2012 tarihinde Poll Production etiketiyle yayınlandı.

2014 yılında Altüst albümü ile müzik dünyasına geri dönen gruba bas gitarda Umut Arabacı, davulda da Sinan Tınar eşlik etti. Ayrıca beş kişiye yükselen grup klavyede Emre Ataker ile çalışmaya başladı.

 

Athena Hızlı İletişim Telefon 0541 612 35 35

Athena Konser Videosu

Athena Fotoğrafları

Athena Telefon Numarası ve Konser Organizasyonu 0541 612 35 35

Athena ulaşmak için 0541 612 35 35 numaralı telefondan booking hizmeti alabilirsiniz. Athena ile konser ve sahnelerinizde renk katmak bizleri mutlu edecektir. Açılış organizasyonları, Belediye Konserleri, Bayii toplantıları, Okul Söyleşileri, Yurt Dışı programlarda, İmza Günlerinde yardımcı olabiliriz. Athena ile organizasyonlarınızda yer almak için bize aşağıdaki numaralardan ulaşabilirsiniz.

Athena Whatsapp: 0541 612 35 35

Athena Telefon: 0541 612 35 35

Athena Konser Organizasyonu Sahne Fiyatı

Athena ile konser organizasyonu fiyatını etkileyen başlıca faktörler vardır. Bunlar konser tarihi müsaitliği, konser organizasyonu yapılacak olan şehir ve konser organizasyonunda Athena hitap edeceği kitle önemlidir. Bazı organizasyonlarda playback yapılabilir bazen de konser ücretlerine ilave olarak orkestra ücreti eklenebilir. Athena ve ekibinin Uçak biletleri, transferler, konaklama ve yemek bedelleri ilave olarak eklenecektir. Athena ile En hesaplı ve en uygun fiyat için bizimle iletişime geçiniz…

Athena Telefon: 0541 612 35 35 Mustafa Bey